Helena Maszczak – Malarstwo

| Polska

 

Artystka pochodzi z Borysławia, mieszka w Przedmieściu Dubieckim, gdzie od ponad 30 lat tworzy. Uprawia  malarstwo olejne i akwarele, a tematem jej prac są kwiaty i pejzaże.
Od 1984 r. jest aktywną członkinią Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego w Przemyślu. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Została nagrodzona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.

Swoim pejzażom nadaje własny rys artystyczny i charakterystyczne cechy, które wyrażają jej indywidualność. Uwiecznia piękno swojego miejsca zamieszkania  oraz kwiatów,  przedstawiając je jak prawdziwy cud natury w pastelowych, jasnych kolorach. Ma niezwykłą umiejętność przenoszenia obserwacji otaczającego świata na wypracowany przez siebie język malarstwa.

Pierwsze prace farbami wodnymi malowała jeszcze przed wojną, będąc dziewczynką. Później wojna, praca na wsi i obowiązki rodzinne nie pozwalały na malowanie. Po wielu latach dzięki namowie córki powróciła do malowania, które ją uspakaja, daje odpocząć, wyłączyć ze świata, wejść tam, gdzie jest samo piękno.

Jej obrazy znajdują się nie tylko na Podkarpaciu, ale również za granicą, m.in. w USA, Kanadzie, Francji i Belgi. Oprócz malowania pani Helena umie również szyć i haftować. Jednak malowanie sprawia jej największą radość.

Poznaj także: